Największe mity na temat mleka

Mleko jest produktem, który od wielu lat budzi wiele kontrowersji. Choć ludzkości towarzyszy niemal od początku jej istnienia, nie tak dawno temu zaczęto mówić o tym, że nie powinno się go spożywać, a samo w sobie jest przeznaczone nie dla ludzi, a dla cielaków. Narodziło się wielu przeciwników tego napoju, z których równie dużo zaczęło wymyślać rzeczy na temat mleka, niemające solidnego ugruntowania, a tym bardziej żadnej zgodności z rzeczywistością. W tym artykule zamierzamy skupić się na tego typu mitach.

Mity – w co nie powinniśmy wierzyć w kwestii mleka?

Nie wiedzieć czemu, po świecie krąży wiele nie do końca zgodnych z prawdą tez dotyczących mleka. Poniżej przedstawiamy zaledwie kilka z tych, które kompletnie nie mają odbicia w rzeczywistości, a są wymysłem zagorzałych przeciwników tego napoju:

  • mleko nie jest trawione przez dorosłych – krytycy mleka często uważają, że ze względu na obecność w nim laktozy nie jest ono trawione przez organizm dorosłego człowieka; jest to jednak fałsz, gdyż w trakcie ewolucji populacja ludzka wykształciła w swoich organizmach wytwarzanie tak zwanej laktazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy na glukozę i galaktozę; te z kolei są wchłaniane w jelicie cienkim;
  • mleko chudsze jest gorsze – jest to wielka nieprawda, gdyż to właśnie chudsze mleko jest bardziej polecane przez ekspertów – nie tylko zachowuje wszystkie właściwości “zwykłego” mleka, ale też ma mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, z uwagi na co jest lepiej przyswajane przez organizm człowieka;
  • mleko jest niezdrowee – jest wprost przeciwnie! Mleko jest bogate w błonnik oraz białko i dostarcza wielu witamin, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Jest też bardzo dobrym źródłem wapnia, również kluczowego w naszym życiu.

Podsumowanie

Choć mleko z pewnością nie jest napojem idealnym, wiele złych rzeczy, które mówi się na jego temat jest po prostu niezgodne z prawdą. Czy powoduje uczulenie? Prawda, niektórzy są uczuleni na laktozę – nie jest to jednak wina samego mleka, ale organizmu wybranego człowieka (jak każde inne uczulenie), a samo uczulenie nie wyklucza jego spożywania (można postawić na mleko bez laktozy). Inni uważają, że zawiera mnóstwo negatywnych tłuszczy – te wcale nie są jednak złe, a ci chcący spożywać mniejsze ich ilości mogą postawić na mleko częściowo odtłuszczone, jak mleko Łaciate żółte (https://www.bee.pl/laciate-mleko-uht-zolte-2-1-l_p1363807.html). Nie wierzmy we wszystko, co się mówi czy pisze w Internecie, a ufajmy swojej intuicji. Ta jest wręcz jednokierunkowa i wyraźnie wskazuje na to, że mleko jest po prostu zdrowe.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com